لگن – دستشویی خاطره سینما بازیگر برنامه

لگن – دستشویی: خاطره سینما بازیگر برنامه سینمای خندوانه بازیگری سینمایی کارگردان رامبد جوان خسرو شکیبایی

گت بلاگز اخبار فرهنگی و هنری خاطرات افسانه بایگان از سریال «سربداران» و پیاده‌روی اربعین

افسانه بایگان که در ۱۹ سالگی در مجموعه تاریخی «سربداران» ایفای نقش کرده هست، با ذکر خاطره‌ای از این سریال، خاطرنشان کرد که «حضرت امام (ره) زندگی هنری من را رقم

خاطرات افسانه بایگان از سریال «سربداران» و پیاده‌روی اربعین

خاطرات افسانه بایگان از سریال «سربداران» و پیاده روی اربعین

عبارات مهم : سریال

افسانه بایگان که در ۱۹ سالگی در مجموعه تاریخی «سربداران» ایفای نقش کرده هست، با ذکر خاطره ای از این سریال، خاطرنشان کرد که «حضرت امام (ره) زندگی هنری من را رقم زدند.»

به گزارش ایسنا، این بازیگر که در برنامه «چهل چراغ» حاضر شده است بود، راجع به ایفای نقش در سریال «سربداران» یادآور شد: «ماحصل کار من از لبه تیغ گذشت. به علت اینکه هنگامی که کار آماده شد و مسؤولان دیدند گفتند اصلا چنین شخصیتی قابل پخش نیست! بحث پوشش خاصی بود که یک زنِ درباری مغول داشت. ولی چند روز بعد گفتند مژده بدهیم که حضرت امام سریال را دیدند و گفتند آیا باید سانسور شود؟ اگر قرار باشد شخصیت ترکان بانو شبیه فاطمه باشد دیگر تضاد رفتارهای آنها مشخص نمی شود! کار هم در نهایت به همان شکل پخش شد و من امکان این را یافتم که در عوالم معنوی گام بردارم و بارها و بارها به یاد حضرت امام بودم. واقعا روحشان شاد که زندگی هنری من را رقم زدند.»

خاطرات افسانه بایگان از سریال «سربداران» و پیاده‌روی اربعین

افسانه بایگان سپس به ذکر خاطره ای از سفر به کربلا پرداخت و عنوان کرد: «برایم در نجف اتفاق خاصی افتاد. یکی این بود که کفش هایم بعد از زیارت گم شد. عزیزان همراه می گفتند که این نشانه این است که دوباره برمی گردم. هنگامی که این اتفاق در کربلا هم تکرار شد یکی از آیات خداوند که خداوند خطاب به موسی می کند به یادم آمد؛ بگذار نیت ات را و بیا. در آن حالت می بینی که همه تعقات مانند خانواده، فرزند و همسر را باید رها کرد و رفت.»

او از خاطرات فراموش نشدنی سفرش به کربلای حسینی در نخستین کاروان زیارتی در سال گذشته گفت و راجع به راه پیمودن در مسیر معرفت که این روزها میلیون ها خاطرخواه دارد، عنوان کرد: «اگر سفر اربعین معرفتی نباشد خیلی فایده ای به حال آدم ندارد، یعنی باید حرکتی از نقص به کمال صورت بگیرد چون من باید به سمت طلبیدن سفر کنم. سفر کربلا خیلی متفاوت هست، این حال و این شور حسینی از همان لحظات اول ایجاد می شود. من در آن جا می فهمم که چقدر حقیر و کوچکم و تنها تسلیم شدن و قدم در راه گذاشتن و رفتن می تواند کمک کند. هنگامی که این تصمیم را داشته باشی قدم به قدم اتفاقات عجیبی جهت زائر می افتد که متوجه می شود اتفاقاتی در درونش دارد شکل می گیرد.»

افسانه بایگان که در ۱۹ سالگی در مجموعه تاریخی «سربداران» ایفای نقش کرده هست، با ذکر خاطره‌ای از این سریال، خاطرنشان کرد که «حضرت امام (ره) زندگی هنری من را رقم

بایگان پیاده روی اربعین را سفری روحانی دانست و گفت: «همه ذراتش مثل یک پازل چیده شده است است و هیچکدام را نمی توان برداشت و چیز دیگری جایش گذاشت. باید این تابلو به همان شکل ترسیم شود. بعد از مدتی که از این سفر می گذرد و به آن فکر می کنی زیاد پی به عظمتش می بری. در همان لحظه ممکن است اعجابی داشته باشد ولی هنگامی که از آن رد می شوی طبیعتا این مساله زیاد می شود.»

بازیگر سریال «سربداران» راجع به قیام امام حسین(ع) و لزوم کسب معرفت راجع به چنین حماسه ای، عنوان کرد: «حضرت حسین (ع) رفتند و مسیرشان را پیمودند و حال به قول معروف «کعبه سنگ نشانیست که ره گم نشود». ما می رویم که این راه را فراموش نکنیم. حقیقت این است که در وجود ما یک یزید وجود دارد. به قول مرحوم دکتر شریعتی انسان فاصله ای است بین فرش و عرش. جهت خود من از حدود ۳۰ سال پیش سوالاتی راجع به عاشورا بود. کتاب «حسین وارث آدم» را می خواندم و فکر می کردم آن شب اگر من در کربلا بودم کجا می بودم؟ می ماندم یا می رفتم؟ این خیلی مهم هست. از سفر که برمی گردم با همه حالات و احوالاتی که جهت هر کس ممکن است شهود خاصی را ایجاد کند، باید ببینم حالا کی ام؟! من بعد از سفر مکه هم همین پرسش را داشتم. معمولا این پرسش خیلی برایم تکرار می شود. جهت این پرسش باید وابستگی ها و دلبستگی های دنیا را کنار گذاشت. هنگامی که در برابر این بلندبالاها قرار می گیریم متوجه می شویم که باید همه چیز را کنار گذاشت.»

وی ادامه داد: «انسان ارزش والایی دارد. ما خیلی ارزان خود را می فروشیم. «منگر به هر گدایی که تو خاص از آن مایی مفروش خویش ارزان که تو بس گران بهایی.» قیمت ما در بازی های روزانه و معادلات دو دو تا چهارتای عقل جزئی ما پایین آمده و دائم خود را می خریم و می فروشیم! ولی هنگامی که با ماجراهایی مانند کربلا مواجه می شویم، متوجه می شویم که خیلی ارزان فروشیم.»

خاطرات افسانه بایگان از سریال «سربداران» و پیاده‌روی اربعین

افسانه بایگان در برابر پرسش شهیدی فرد مبنی بر اینکه کدام یک از شخصیت های «سربداران»، تفکر عاشورا را نمایندگی می کنند، پاسخ داد: «فاطمه خیلی اینچنین هست. طبیعتا شیخ حسن هم اینگونه هست. به دنبال حقیقت رفتن در این شخصیت ها وجود دارد. «سربداران» یک کار ارزشی عقیدتی خیلی خوبی بود بدون این که ما به طور مستقیم بگوییم که کار معنوی می کنیم، حاصل کار تبدیل به اثری معنوی شد.»

افسانه بایگان در ادامه برنامه یادی از عارفان و ادیبان بزرگ کشور عزیزمان ایران زمین کرد و از لزوم آشنایی و کسب معرفت به وسیله آنها گفت و در پاسخ به این پرسش که علت کم کاری بازیگران و صورت های معروف راجع به آثار عاشورایی چیست، پاسخ داد: «به نظرم آثار هنری با کسب معرفت و علاقه بدون هرگونه تعصب بیهوده باید نوشته و اجرا شود. اگر ما قبول کنیم که هنرمند انسانی است که شاخک های حسی و معرفتی اش از دیگران زیاد است و این وجه معرفتی به او داده شده است هست. حالا اگر قدر خودش را نمی داند و در مسیر دیگری رفته می رود بحث دیگری هست. ولی واقعیت این است که هنرمند جهت گفتن حقیقتی الهام آور آمده هست. ما باید به این معرفت هنرمند اعتماد کنیم و آنها را انقدر زیر ذره بین و فشار قرار ندهیم، بخصوص کسانی که مشخص شده است دوستی اهل بیت (ع) را در دل دارند. دوستی این انقلاب را در دل دارند. برایشان واقعا مساله است و اعتقاد هستند که یک اتفاقی از دل این سرزمین خواهد افتاد. هنگامی که به این باور رسیده اند به آنها اجازه دهیم کار کنند. من افتخار می کنم که در دوران انقلاب اسلامی و در وطنم و در این برهه از تاریخ زندگی می کنم. حالا هر کسی از ظن خود شد یار من. آن کسی که از شنیدن این مساله دردش می گیرد باید فکری به حال خود کند. من دارم از حقیقت سخن می گویم. شاید هر کسی راجع به حرف هایم فکری کند ولی مهم نیست.»

افسانه بایگان که در ۱۹ سالگی در مجموعه تاریخی «سربداران» ایفای نقش کرده هست، با ذکر خاطره‌ای از این سریال، خاطرنشان کرد که «حضرت امام (ره) زندگی هنری من را رقم

واژه های کلیدی: سریال | کربلا | اربعین | افسانه | خاطرات | پیاده روی اربعین | اخبار فرهنگی و هنری

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs