لگن – دستشویی خاطره سینما بازیگر برنامه

لگن – دستشویی: خاطره سینما بازیگر برنامه سینمای خندوانه بازیگری سینمایی کارگردان رامبد جوان خسرو شکیبایی

فضاي تخت، سرد و بي روح فضايي است که «نيما اقليما» براي اولين ساخته سينمايي خود گزینش کرده. «امير» داستان شخصيتي است که تنهايي را به همهمه هاي روزمرگي ترجيح دا

يک مرد تنها

يک مرد تنها

عبارات مهم : زندگي

فضاي تخت، سرد و بي روح فضايي است که «نيما اقليما» براي اولين ساخته سينمايي خود گزینش کرده. «امير» داستان شخصيتي است که تنهايي را به همهمه هاي روزمرگي ترجيح داده و در برخورد با اطرافيان سکوت را گزینش می کند و سعي دارد شنونده خوبي باشد و درعين حال به اوضاع اطرافيان، خانواده و دوستان سروسامان دهد.

چهره شخصيت اصلي فيلم با بازي متفاوت «ميلاد کي مرام» همان قدر سرد و بي روح است که فضاي حاکم بر فيلم. اين شخصيت آرام در سکانسي که به ديدن همسر سابق و فرزند دوستش که در منزل خود به آنها پناه داده، مي رود، مخاطب را غافلگير و دچار سوءظن مي کند.
وجه تمايز اين فيلم نسبت به ساير آثار فيلم ساز آن است که بار معنايي داشته و نشان از تأثير، غلبه و حاکميت فضا و محيط بر شخصيت هاست؛ نماهايي که در آنها بيشتر فضاي تصوير را ديوارها، پنجره ها، ساختمان ها و حتي مانکن هاي بي جان نسبت به آدم ها پر مي کنند و شخصيت ها در آن گم مي شوند؛ نمايي که شخصيت فيلم را در گوشه کادر در مقايسه با عظمت شهر کوچک نشان مي دهد گويي آدم در برابر عظمت آنها ناتوان است.

يک مرد تنها

حتي شخصيت کودک فيلم در هيچ تصويري ديده نمي شود و مخاطب تنها صداي او را مي شنود. گويي او تنها شخصيتي است که نبايد و نمي تواند تصميم گيرنده باشد و هنوز قدش براي رسيدن به کادر زندگي کوتاه هست. ازاين رو بيشترين آسيب از محيط بيروني و تصميمات بزرگ ترها متوجه اوست و بيشترين تأثير را از آنها مي گيرد تا جايي که مي شنويم دوست دارد وقتي بزرگ شد مانند پدر خود، غزل نامي را طلاق دهد و همانند دوست پدرش، امير، زندگي مجردي و فقط در کنار امير را گزینش کند.

تنها در سکانس انتهايي فيلم صورت او ديده مي شود. اين سکانس نقطه عطف فيلم هست؛ جايي که پدر و مادر او هرکدام براي زندگي خود راهي را گزینش کرده و به دنبال آینده خود رفته اند و قرار است مدتي در کنار امير زندگي کند. کودک روي سکويي ايستاده تا قدش به موجه ترين الگوي خود، امير، برسد.

از او سيگار مي خواهد و وقتي با مخالفت امير مواجه مي شود، چوب شور دوست داشتني خود را به تقليد از سيگارکشيدن امير، لاي انگشتان گذاشته و مي خورد.

نکته به يادماندني در فيلم «امير» بازي درخشان «سحر دولتشاهي» در نقش دختر روان پريش هست؛ شخصيتي که به خاطر کوتاهي هاي والدين خود در کودکي با وجود پرسشها روحي، رواني درمان نشده و همچنان در دهه سوم زندگي خود با بيماري اش دست وپنجه نرم مي کند.
او نيز تحت تأثير محيط، فضا و سهل انگاري پدر و مادرش يک قرباني است.

فضاي تخت، سرد و بي روح فضايي است که «نيما اقليما» براي اولين ساخته سينمايي خود گزینش کرده. «امير» داستان شخصيتي است که تنهايي را به همهمه هاي روزمرگي ترجيح دا

روزنامه شرق

واژه های کلیدی: زندگي | مخاطب | اخبار فرهنگی و هنری

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs