لگن – دستشویی خاطره سینما بازیگر برنامه

لگن – دستشویی: خاطره سینما بازیگر برنامه سینمای خندوانه بازیگری سینمایی کارگردان رامبد جوان خسرو شکیبایی

گت بلاگز اخبار گوناگون کشف دهکده های گمشده آمازون

پژوهشگران انگلیسی با استفاده از تصویرهای ماهواره ای، موفق به شناسایی 81 سایت باستان شناسی در منطقه Tapajós Basin آمازون شدند که پیش از این تصور می شد تقریبا خال

کشف دهکده های گمشده آمازون

کشف دهکده های گمشده آمازون

عبارات مهم : آمازون

پژوهشگران انگلیسی با استفاده از تصویرهای ماهواره ای، موفق به شناسایی 81 سایت باستان شناسی در منطقه Tapajós Basin آمازون شدند که پیش از این تصور می شد تقریبا خالی از سکنه بوده است.

آمازون پهناورترین جنگل در آمریکای جنوبی است و تا پیش از ورود اروپاییان به قاره آمریکا، این جنگل ها محل زندگی میلیون ها سرخپوست بوده است.

محققان دانشگاه اکستر (انگلیس) در تحقیقات اخیر خود، جزئیاتی از 81 سایت در قلمرو ناشناخته Tapajós Basin آمازون، متشکل از دهکده های کوچکی به وسعت 30 متر تا سایت های بزرگتری تا 19 هکتار را شناسایی کردند.

این سایت های باستان شناسی، نخستین بار در تصویرهای ماهواره ای کشف شدند و در ادامه تحقیقات، شواهدی از فعالیت های انسان مشمول بر محصور کردن و محوطه سازی جهت ساخت منزل در این مناطق به دست آمد. منزل ها احتمالا از جنس چوب ساخته و دهکده ها به وسیله دیوارهای چوبی موسوم به palisades محصور شده است بودند.

کشف دهکده های گمشده آمازون

این نتیجه های بسیار هیجان انگیز هستند، چراکه دهکده های تازه کشف شده، نزدیک نهرها و چشمه های کوچک قرار داشتند و از این ایده پشتیبانی می کنند که مردم، تنها در سایت های نزدیک لبه رودخانه های مهم متمرکز نبودند.

مدل های تهیه شده است براساس تحقیقات نشان می دهند که در آن زمان، لبه جنوبی آمازون احتمالا محل سکونت جمعیتی بالغ بر 500 هزار تا یک میلیون نفر بوده و جمعیت های کوچک تر، در مناطق دورتر از رودخانه های مهم سکونت داشته اند.

به گفته محققان، این کشفیات تازه کمک می کند تا اطلاعات دقیق تری از تاریخچه آمازون پیش از ورود اروپاییان حاصل شود.

دکتر جوناس گرگوریو دوسوزا (Jonas Gregorio de Souza) نویسنده اول این مطالعه تأکید کرد: این ایده که آمازون یک جنگل بکر و سکونتگاه جمعیت های پراکنده بوده هست، درست نیست. بحث مهم این است که توزیع جمعیتی در جنگل های آمازون در دوره پیشا کلمبی (pre-Columbian) – قبل از ورود اروپاییان به قاره آمریکا – در این منطقه چگونه بوده است.

به نظر می رسد که حومه جنوبی آمازون پیش از 1500 بعد از میلاد، سکونتگاه نزدیک به یک میلیون نفر بوده است که بسیار زیاد از فرضیات قبلی است.

تیم تحقیقاتی، 24 منطقه را مورد ارزیابی قرار داده و قطعاتی از سرامیک، تبرهای سنگی صیقل خورده را کشف کردند که نشان دهنده سکونت طولانی مدت انسان در این مناطق هست.

این پژوهش با حمایت نشنال جئوگرافیک و شورای پژوهش اروپا پروژه Past انجام شد و نتیجه های کشفیات صورت گرفته در در مجله Nature Communication منتشر شد.

سینا پرس

واژه های کلیدی: آمازون | میلیون | آمازون | تحقیقات | اخبار گوناگون

کشف دهکده های گمشده آمازون

کشف دهکده های گمشده آمازون

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs